Gold Saç Ekim ve Estetik Merkezi

Liposuction – Yağ Emme

Vücutta yağ dokusunun en fazla biriktiği yerler; karın, kalçalar, uyluk içleri, bel, çene altı, koltuk altları gibi bölgelerdir. Şişmanlarda bu bölgeler başta olmak üzere yağ dokusunda yaygın bir artış vardır. İnce yapılı olanlarda da bölgesel yağ dokusu artışı görülebilir. Bölgesel yağ dokusu artışı olanlar liposuction için uygun adaylardır.

Liposuction bir zayıflama yöntemi olmayıp, bölgesel yağ dokusunun alınması ile hastaya daha düzgün bir form verilmesi esasına dayanır. Genel veya bölgesel anestezi ile 0.5 cm’lik bir kesi yapılarak bu bölgelere girilir. Negatif basınç uygulayan aspiratör ile bu bölgelerden uygun görüldüğü oranlarda yağ dokusu çekilir. Ayrıca yüksek hacimli özel enjektörler ve ince kanüller kullanılarak daha kontrollü yağ çekmek mümkündür. Yağ emme amacıyla genellikle ıslak ve kuru teknikler yaygın olarak kullanılmaktadır. Biz bu iki tekniğin arasında bir yöntem uygulamaktayız. Bu yöntemde çekilecek yağ dokusu daha az sıvı ile (0.5-1 litre) şişirilir. Aşırı şişkinlik olmadığı için çekilecek yağ miktarının hesaplanması daha kolay olmaktadır. Liposuction ( yağ emme) sırasında 2 kg dan fazla yağ çekilmemelidir. En iyi hazırlanmış hastalarda dahi bölgesine göre değişmekle birlikte çekilen yağ dokusu %20-30 oranında kan içermektedir.

Aynı zamanda steril ortamda alınan yağ dokusu sıvı kısmından arındırılıp ihtiyacın olduğu bölgelere (Çeşitli yerlerdeki çöküklükler, derinleşmiş kıvrımlar gibi) enjektör yardımıyla doldurulabilir.

Ameliyat sonunda sıkı bandaj uygulanıp 48 saat kadar tutulur. Sonra sıkı çorap (lycra) veya korse uygulanır, aynı gün hasta evine gidebilir. Yaklaşık 3-5 gün sonra hasta işine dönebilir. 3 ay korse kullanılması uygundur. Ameliyattan 1 ay sonra başlamak üzere önerilecek şekilde masaj yapılarak yağ dokusunun yeniden şekillenme döneminde daha düzgün hatların oluşması sağlanır.

Liposuction sırasında hem yağ dokusunun kendisi hem de yağ dokusunun besleyici damarları parçalanacağından bir süre sonra bu zedelenmiş doku eriyerek kaybolmaktadır. Yani yaklaşık olarak çekilen yağ dokusu kadar da sonradan eriyen yağ dokusu olacaktır. Bu sayede ameliyattan 4-6 ay ve 9-12 ay sonra olmak üzere geç dönemde de incelme devam etmektedir.

güneydoğu estetik

Hakkımızda Mutlu Referanslar
Binevler Mah. Üniversite Blv. No.160 ( Özel Akademi Hastanesi ) Şahinbey/Gaziantep

444 93 86

0 543 358 90 90

info@fuesacekim.net